Nowy księżycowy kalendarz rolniczy

Księżycowy kalendarz rolniczy
Księżycowy kalendarz rolniczy

Choć na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele kalendarzy biodynamicznych, chciałbym Państwu zaproponować tutaj nieco inną wersję księżycowego kalendarza rolniczego. Podstawową i największą różnicą w stosunku do innych podobnych kalendarzy  jest oparcie go o Zodiak gwiazdowy. Z tego powodu jest on, bodajże, jedynym znanym mi kalendarzem rolniczym opartym o ten Zodiak, przynajmniej w Polsce.

Dlaczego akurat Zodiak gwiazdowy?

Powodem, który skłonił mnie do opracowania księżycowego kalendarza rolniczego opartego na Zodiaku gwiazdowym było zapoznanie się z danymi z eksperymentów przeprowadzanych przez wielu niezależnych badaczy w różnych miejscach świata. Wniosek jest taki, że istotnie lepsze wyniki można osiągnąć przy uwzględnieniu starego babilońskiego Zodiaku. Kto wie zatem, może i legendarne babilońskie ogrody Semiramidy były uprawiane zgodnie z tym Zodiakiem?!

W dużej mierze z Zodiakiem gwiazdowym (syderycznym, stałym) zgodne są także wyniki wieloletnich doświadczeń prowadzonych przez Marię Thun (zmarła w 2011 r.). Więcej rozbieżności w wynikach eksperymentów daje się natomiast zauważyć przy zastosowaniu Zodiaku tropikalnego, powszechnie dziś stosowanego zwłaszcza w Ameryce.

Objaśnienia i zalecenia:

Kolory:

  • jasnoczerwony: żywioł ognia, dni owocu
  • szary: żywioł ziemi, dni korzenia
  • jasnożółty: żywioł powietrza, dzień kwiatu
  • jasnozielony: żywioł wody, dzień liścia
  • czarny: czas zaćmień lub pobytu Księżyca w punktach zwanych węzłami księżycowymi
  • fioletowy: fazy Księżyca
  • oliwkowy: Księżyc rosnący lub malejący

Wysiewy oraz czynności uprawowe wykonywane w czasie pobytu Księżyca w żywiole harmonizującym z rośliną przynoszą najlepsze efekty.

Kiedy Księżyc znajduje się w Węźle Południowym lub Północnym nie należy nic siać, ani sadzić przez okres około 6 godzin przed i po tym czasie. Najlepiej więc w tym czasie odpoczywać. To samo dotyczy czasu zaćmienia Słońca lub Księżyca, które to zjawiska są ściśle związane z węzłami. Dokładne czasy pobytu Księżyca w węzłach (a więc i zaćmień) oznaczono w kalendarzu kolorem czarnym.

Księżyc rosnący lub malejący

Tradycyjnie przyjmuje się, że kiedy Księżyc jest z każdym dniem coraz wyżej na niebie, mówi się o nim jako o Księżycu rosnącym (nie mylić z fazą Księżyca przybywającego). Odwrotnie, kiedy Księżyc jest z każdym dniem coraz niżej na niebie, mówi się o nim jako o malejącym Księżycu (nie mylić z fazą Księżyca ubywającego). Powszechnie uważa się, że czas Księżyca malejącego jest dobrym czasem na sadzenie roślin, jednak badania nie potwierdziły słuszności tego poglądu.

Wschody i kulminacje Księżyca

Nowością, cechą nieobecną w innych kalendarzach biodynamicznych, jest podawanie czasów wschodów, kulminacji, zachodów i depresji Księżyca. Te pozycje Księżyca były dotąd pomijane. Nie znalazłem powoływania się na nich w znanych mi źródłach historycznych, ani w tradycji. Postanowiłem je zatem podać, ponieważ są badania, które wskazują na ich niebagatelne znaczenie. Zalecenie: czas wschodu lub kulminacji Księżyca jest czasem korzystnym dla wysiewów i sadzenia – warto to uwzględnić.

Aspekty Księżyca do Wenus i Saturna

To również jest nowość w tego rodzaju kalendarzach. Wprowadziłem te dane po lekturze napisanej i wydanej przez A. Baigent prywatnym sumptem w maleńkim nakładzie książeczki, w której autorka jako pierwsza i chyba jedyna dotąd zwróciła uwagę na rolę aspektów Księżyca do Wenus i Saturna w uprawie roślin. Jak obeznani choć trochę z astrologią mogą się domyślać, aspekty do Wenus istotne są w przypadku uprawy roślin kwiatowych, a aspekty do Saturna ważne są w uprawie roślin wieloletnich, czyli szczególnie drzew i krzewów.

Dla zachowania tradycji podaję również czasy apogeum i perigeum Księżyca, jednak  doświadczenia nie potwierdziły dotychczas przypisywanej im roli w uprawie roślin.

Przedstawiona wersja kalendarza ma charakter propozycji. Wszelkie uwagi można zgłaszać poniżej lub przesyłać emailem ze strony ‘Kontakt’. Na życzenie mogę również przesłać plik do utworzenia podobnego kalendarza w Outlooku (kolory można sobie dowolnie zmienić):

Kalendarz księżycowy w Outlooku
Kalendarz księżycowy w Outlooku

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.