Co naprawdę Albert Einstein myślał o astrologii?

Autorzy książek astrologicznych i stron internetowych o astrologii często zamieszczają kolekcje złotych myśli wybitnych postaci o astrologii, mających świadczyć, że się astrologią sami zajmowali lub ją szanowali i doceniali. Niestety, rzadko kiedy podaje się źródła tych cytatów. Tak jest zawsze w przypadku rzekomej wypowiedzi Alberta Einsteina:

Astrologia jest nauką samodzielną. Wyjaśnia nam ona bardzo wiele. Z jej znajomości dużo się nauczyłem i wielokrotnie odniosłem korzyści. 

Od początku miałem wątpliwości co do prawdziwości tego cytatu właśnie ze względu na brak przytaczanego źródła i zbytnio cukierkową pochwałę samej astrologii.

Wreszcie postanowiłem poszukać w internecie (Google wie wszystko!?) możliwych źródeł tej rzekomej wypowiedzi. Szybko okazało się, że jej autorem wcale nie jest Albert Einstein lecz Werner Hirsig, kanadyjski astrolog pochodzenia szwajcarskiego, który opublikował ją i przypisał Einstenowi (bez podania źródła) we wstępie do swej książki “Manuel d’astrologie“.

O prawdziwej opinii Einsteina nt. astrologii może natomiast świadczyć ten skan oryginalnego listu:

Co Albert Einstein myślał o astrologii?
Co Albert Einstein myślał o astrologii?

January 7, 1943

Mr. Eugene Simon
c.o. Rabbi Herman Simon
184 East Willmore Ave.
St.Paul, Minn.

Dear Sir:

I fully agree with you concerning the pseudo-science of astrology. The interesting point is that this kind of superstition is so tenacious that it could persist through so many centuries.

Very truly yours,

(Podpis)

Professor Albert Einstein.

Czyli w moim swobodnym tłumaczeniu: “W pełni zgadzam się z Panem w sprawie pseudonaukowości astrologii. Ciekawe jest to, że ten przesąd jest tak trwały, że mógł utrzymać się przez tyle wieków.”

Rozpowszechnianie cytatu przytoczonego na początku i podobnych bez wskazania źródeł podkopuje powagę publikowanych tekstów i szkodzi samej astrologii, apeluję więc do ich usunięcia ze stron lub podania źródła. Astrologia – podobnie jak inne dziedziny wiedzy – nie musi podpierać się wypowiedziami o niej osób choćby nie wiem jak zasłużonych. Opinie innych ludzi o jakiejkolwiek dziedzinie nie mogą być przytaczane za argument dowodzący jej prawdziwości i słuszności, bądź nie, a tymczasem wielu astrologów tak postępuje.

1 komentarz do “Co naprawdę Albert Einstein myślał o astrologii?”

  1. Co ciekawe, ten sam Albert Einstein w późniejszych latach życia nie rozstawał się z Bhagawad-Gitą, szukając w niej inspiracji do własnej wersji Ogólnej Teorii Wszystkiego – w jego czasach wierzono, że jeśli fizyka rozwiąże swój problem Wielkiej Unifikacji, stanie się ona podstawą do TOE (Theory of Everything).
    Więc nie wiadomo do końca, jak to było z astrologią (Einstein żył w określonym środowisku, musiał stosować mimikrę), ale ktoś taki jak Einstein zapewne wiedział, że zastany przez niego postpozytywistyczny-redukcjonistyczny model nauki nie nadaje się do opisu głębszych prawidłowości Wszechświata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.